niedziela, 22 kwietnia 2012

Reakcja fanów Myslovitz na wiadomość o odejściu z zespołu Artura Rojka

W piątek muzycy zespołu Myslovitz wydali oświadczenie, w którym ogłosili zakończenie współpracy w dotychczasowym składzie. Z zespołu odchodzi Artur Rojek. Jako, że jest to mój ulubiony zespół, postanowiłem zbadać jak wyglądała reakcja fanów na portalu last.fm.

Wykorzystując pakiet XML w programie R oraz API portalu, ściągnąłem komentarze użytkowników ze strony profilu tego zespołu z ostatniego miesiąca. Pobrałem wszystkie dostępne dane, ale do wykonania analizy wykorzystam jedynie informację o dacie i godzinie dodania komentarza.

Na początku zbadałem rozkład komentarzy w kwietniu do dnia dzisiejszego tj. 22 kwietnia 2012 roku.

    Jak można zauważyć do dnia 20 kwietnia komentarze pojawiały się rzadko i w małej ilości, zwykle jeden lub dwa. W piątek informacja o rozpadzie zespołu została podana do publicznych wiadomości i nastąpiło prawdziwe apogeum aktywności - 138 komentarzy. W sobotę ludzie już się trochę uspokoili, a niedziela jeszcze trwa.

Przyjrzyjmy się teraz piątkowi, ale w podziale na poszczególne godziny publikowania komentarzy.Pierwszy komentarz tego dnia pojawił się o 13:28 i był cytatem z oficjalnego oświadczenia zespołu. Komunikat trafia do mediów i do godziny piętnastej można zaobserwować ciągły wzrost liczby wpisów. Na oficjalnym profilu Myslovitz na Facebooku oficjalny post pojawia się dopiero o godzinie dziewiętnastej, kiedy to już wszystkie większe portale informacyjne podały tą wiadomość. I kolejny wzrost aktywności o godzinie dwudziestej z maksymalną liczbą wpisów w tym dniu - 24.

Myslovitz bez Artura Rojka, ale życie toczy się dalej. Za kilka tygodni liczba komentarzy zapewne ustabilizuje się na poziomie sprzed podania tej informacji.

Można by się jeszcze pokusić o przeanalizowanie treści dodawanych komentarzy. Przeglądając je pobieżnie można zauważyć dużą liczbę emotikon ":(", ";/", ";(" oraz "[*]". Niestety nie wszystkie dane da się ściągnąć, a chętnie bym zobaczył jak wyglądała liczba odsłuchań utworów Myslovitz w ostatnich dniach.

Skrypt programu R znajduje się w tym pliku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz