środa, 1 sierpnia 2012

Co Luxtorpeda zagra na Woodstock'u?

Jakiś czas temu Facebook udostępnił swoje API. Pozwala ono na zapis i odczyt danych z tego portalu społecznościowego. Na stronie https://developers.facebook.com/docs/reference/api/ można znaleźć informacje jak w prosty sposób dostać się do danych na temat użytkowników, wydarzeń czy postów. Dane udostępniane są w formacie JSON, który bardzo przypomina znany wszystkim XML. Aby pobrać interesujące nas informacje wystarczy znać ID obiektu, a do wczytania ich do programu R można wykorzystać m.in. pakiet rjson.

W sobotę zespół Luxtorpeda zamieścił na swoim fanpage na portalu Facebook listę utworów, które planuje wykonać w trakcie festiwalu Woodstock 2012. Znalazło się na niej 13 utworów, a muzycy poprosili o wyrażanie swoich opinii odnośnie granych kawałków i o propozycje innych kompozycji. W czasie dwóch dni pojawiło się prawie 300 komentarzy co stanowi całkiem spory zbiór danych do analizy.

Po wczytaniu wszystkich obserwacji, została utworzona lista wszystkich utworów w dorobku Luxtorpedy, lista proponowanych przez artystów oraz jako różnica dwóch powyższych, lista potencjalnych kawałków, których mogą domagać się fani. Funkcja 'grepl' przeszukała wszystkie komentarze w poszukiwaniu elementów tej ostatniej. Wyniki przedstawione są na poniższym wykresie.


Prawie 1/5 komentujących domaga zagrania utworu "Gimli", na drugim miejscu z wynikiem o 5,5 p.p. gorszym znajduje się utwór "Od zera". 9,7% fanów "głosowało" za kompozycją "Tajne znaki", nieznacznie wyprzedzając kawałek "7 razy". Tylko jedna osoba stanowiąca 0,3% komentujących chciałaby, aby Luxtorpeda zagrała instrumentalne "Intro".

Oprócz treści komentarzy, Facebook udostępnia dane na temat tego ile "Lubię to" otrzymał dany komentarz.  W poniższej tabeli znajduje się "TOP 5" najbardziej lubianych komentarzy. Na tej postawie także można wnioskować o apetycie fanów na dany utwór.

Treść komentarza Liczba "Lubię to"
Gdzie Od Zera?! 32
Dołożymy Od Zera! 23
Tajne znaki by się przydały 19
jeszcze tak Serotonina by się przydała :> 15
http://www.youtube.com/watch?v=_CfQVCYnToM Gimli !!! Nie chce czuć się jakbym pisał do ściany;> Na Jarocinie czekałem... na Woodstock'u nie daruję! 9

Można zauważyć, że utwór "Od zera" cieszy się dużym poparciem, zdecydowanie większym od "Tajnych znaków". Dziwi piąta pozycja kawałka "Gimli", który wiódł wyraźny prym w komentarzach.

Analiza takich danych nie należy do najłatwiejszych i wnioski z niej płynące należy traktować z dużą ostrożnością. Sam post ma ponad 900 "Lubię to" co w zasadzie można by zinterpretować, że dla tylu fanów lista jest idealna i nie trzeba nic zmieniać. Z kolei te 300 osób, które wyraziły swoją opinię w komentarzu stanowi niecały 1% wszystkich osób, które zadeklarowały się jako fani zespołu.

Na zakończenie napiszę, że na profilu Luxtorpedy na portalu Facebook pojawiła się już reakcja na składane przez fanów wnioski w komentarzach. Muzycy dodali do setlisty utwory "Od zera" i "7 razy", co stanowi pewien consensus pomiędzy głosami fanów, a polityką marketingową zespołu, która zakłada, że najbardziej pożądane kompozycje będą grane w czasie trasy koncertowej promującej najnowszą płytę pt. "Robaki".


Skrypt programu R znajduje się w tym pliku, natomiast koncert Luxtorpedy już w piątek!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz